Ar-Ge

KCL Ar-Ge Merkezi

Kolajen temelli ürün ve teknolojileri geliştirip yaygınlaştırarak insanlığın en büyük arzusu olan insan ömrünün uzatılması ve yaşam konforunun arttırılması üzerine çalışıyoruz. Bu nedenle geleceğin teknolojileri olan doku mühendisliği ve yapay organ üretim teknolojilerine odaklanan kolajen içeren malzemeler geliştiriyoruz.

AR-GE Vizyonu

AR-GE yüksek kaliteli, saf ve standart özelliklerde kolajene ulaşmak için en son teknolojileri geliştirmeye odaklanır. Kolajenin en saf halini ve en gelişmiş aplikasyonlarını geliştirerek bilimin ilerlemesine katkı sağlamayı görev edinmiştir.

Yeni nesil ürünler

Ar-Ge Merkezimizin önemli bir parçası, yeni nesil ürün ve teknolojileri geliştirmek, farklı uygulamalar için optimize edilmiş çözümler ortaya çıkarmak, sağlık faydaları sunan ve tüketiciye avantaj sağlayan çözümler yaratmaktadır.

Yüksek Saflıkta Ürünler

Kolajen ve jelatin moleküllerini özel yöntemlerle en saf ve yüksek kaliteli hallerine dönüştürüyor, mükemmel fonksiyonlara sahip biyomoleküller sentezleyerek araştırmacıların hizmetine sunuyoruz.

Biyomedikal Çözümlere Yönelik En Son Araştırmalar

Bugün piyasada bulunan en yüksek saflık seviyeleri arasında yer alan jelatinlerimiz ve kolajenlerimiz, biyomedikal uygulamalarda değerlendirilmektedir. Hızlı büyüyen bu pazarda araştırmacılarımız, jelatin ve kolajenin potansiyeli ve hastalar için faydaları konusunda araştırmaların ön safhalarında yer almaktadır.

Analitik Metot Validasyonu

Jelatin ve kolajen özelliklerinin belirlenmesi için analitik yöntemleri uyumlu hale getirdiğimiz ve özellikle jelatin matrisleri için analitik yöntemler geliştirdiğimiz veya optimize ettiğimiz laboratuvar çalışmaları yürütmekteyiz.

Yayınlar;

 1. Effects of Bovine Gelatin Viscosity on Gelatin‑based Edible Film Mechanical, Physical and Morphological Properties / Sn Applied Sciences, 3 (8), (2021).
 2. Synthesis and Characterization of Superabsorbent Hydrogels From Waste Bovine Hair Via Keratin Grafted with Acrylic Acid (AA) and Acrylamide (AAm) / Chem. Pap., (2021).
 3. Value Addition to Leather Industry Wastes and By‑Products: Hydrolyzed Collagen and Collagen Peptides / Waste in Textile and Leather Sectors, 131, (2020).
 4. Evaluation of Collagen Hydrolysate on the Performance Properties of Different Wet‑White Tanned Leathers / Journal of the Society of Leather Technologists and Chemists, 103 (3), (2019).
 5. Denaturation of Collagen and Thermal Polymerization of Amino Acids, 5th International Leather Engineering Congress, Ege Üniversitesi, (2019).
 6. Improving the Properties of Wet‑White Tanned Leather Characteristics by Using Collagen‑Based Biopolymer / XXXIII IULTCS Congress, November, 24th‑27th. Novo Hamburgo/Brazil, (2015).

Posterler;

 1. A Hybrid and Greener Substitutions for Retanning (Oral Presentation) - 9th Freiberg Leather Days Hybrid, Germany, 2021.
 2. Gelatin Methacryloyl (Gelma) Nanofibers Via Centrifugal Spinning (Oral Presentation) - Applications of Chemistry in Nanosciences and Biomaterials Engineering, Romania, 2021.
 3. Fabrication Of Bovine Hair Keratin/Halloysite Bionanocomposite Hydrogels (Abstract Presentation)- 31st Conference of The European Society for Biomaterials, Portugal, 2021.
 4. Deri Atık Sularından Keratin Üretim Prosesinin Geliştirilmesi, III. Ulusal Üniversite Sanayi İşbirliği Ar-Ge ve İnovasyon Kongresi /Poster sunum-online, Poster, 2020.
 5. Deri Üretim Prosesi Kavaleto Atıklarından Ekolojik Yöntemlerle Bitki Besini Geliştirilmesi ve Topraksız Tarım Bitki Yetiştiriciliğinde Değerlendirilmesi, 1. Uluslararası Tarım ve Çevre Bilimleri Araştırmaları Kongresi, 2019.

Patentler;

 1. 2021/002297 Deri Üretim Tesislerinde Kolajen Biyoretenaj Maddesi Üretim Yöntemi.
 2. 2021/004250 Kolajen İçeren Bir Nanolif Filtre Üretim Yöntemi.
 3. 2019/16322 Kavaleto Atıklarından Elde Edilen ve Hayvan Yemi Olarak Kullanılan Bir Protein Ürünü ve Üretim Yöntemi.
 4. 2017/23070 Gıda Katkı Maddesi Olarak Kullanılan Kolajen Peptit ve Üretim Yöntemi.
 5. 2016/10633 Hurda Deriden Hayvansal Kaynaklı Sıvı Amino Asit Bileşimi ve Üretimi İçin Bir Proses.
 6. 2016/13344 Kolajen Bazlı Kılıf Üretim Prosesi ve Bunun İçin Bir Pres Tertibatı.
 7. 2016p0021tr Kontrollü Salınımlı Kaplanmış Gübre İçin Elde Edilen Bir Kaplama ve Bir Kaplama Prosesi.
 8. 2016p003tr Kolajen Bazlı Kompozit Doku- Yara Örtüsü ve Bunun Üretim Metodu.
 9. 2016p029tr Bir Kolajen Hidrolizat Ürünü ve Bunun Üretim Metodu.