Koruyucu Etkinlik ve Stabilite Analizleri

Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin kullanımı her geçen gün artmakta ve ihtiyaç duyulan tüketim ürünleri arasında önemli bir yer oluşturmaktadır. İnsan bakımı ve tedavisi olarak kullanılan bu ürünler insan sağlığını da direk olarak etkilemektedir. Kozmetik mikrobiyolojisi ürün güvenliliğinin önemli bir halkasıdır.

 • D D 0557

  Ürünün raf ömrü boyunca ön görülen şekilde kalması, ürünün stabil olduğunun bir göstergesidir. Kozmetik mikrobiyoloji aynı zamanda bu sürecin önemli bir bileşenidir.

  T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Yönetmeliğinin 6.ncı maddesi gereğince piyasaya arz edilen bir kozmetik ürün, normal ve üretici tarafından öngörülebilen şartlar altında uygulandığında veya ürünün sunumu, etiketlenmesi, kullanımına dair açıklamalara veya üretici tarafından sağlanan bilgiler dikkate alınarak önerilen kullanım şartlarına göre uygulandığında, insan sağlığı açısından güvenli olmalıdır.

  Laboratuvarımızda T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Yönetmeliğine uygun TÜRKAK Akreditasyonuna olarak Mikrobiyoloji Analizi, Stabilite (Raf Ömrü) ve Koruyucu Etkinlik (Challenge Testi) Analizi yapılmaktadır.

  • Kozmetik Ürünlerde Mikrobiyoloji Analizleri
  • Koruyucu Etkinlik (Challenge Testi) Analizi
  • Stabilite (Raf Ömrü) Analizi